אֶת כל הילדים בעולם

הספר 'את כל הילדים בעולם', רומן ראשון מאת טל ניצן, ראה אור במאי 2015 בהוצאת אחוזת בית.

ביקורות ותגובות:

"'את כל הילדים בעולם' הוא מהספרים היפים שקראתי לאחרונה. יכולתי להרגיש איך הקריאה הופכת לבת לוויה שלי – בהתבוננות על העיר ועל עירוניות, על שכניי המוכרים והאלמוניים, על תלמידיי, ואפילו בחיבוק שאני מחבקת את בנותיי … כתיבתה מלאה חמלה וחום, גם כשהיא מישירה מבט אל הבדידות ואל האלימות והאכזריות שמלווים את חייהם של גיבוריה, שחייהם נרקמים ונארגים אלה באלה. טל ניצן המשוררת מורגשת בתיאורים הפואטיים, הנפלאים, המדויקים בפשטותם, אבל הם כאלה שאינם גוזלים ממקומם של שפת היומיום, טקסטים שיווקיים, והתכתבויות בצ'ט. הלוואי שכל המבוגרים בעולם יקראו את הספר הזה".

דקלה קידר בוחרת ב'אֶת כל הילדים בעולם' כספר השנה שלה, NRG.

"קשה לחשוב על ספר עברי שתלויות בו ציפיות גדולות יותר השנה, קשה למצוא ספר שעומד בהן באופן מרשים ומשכנע יותר".

רן בן-נון, "עוצמת הרכות", ידיעות אחרונות.

"הניחו בצד כל ספר שאתם קוראים עכשיו, ופנו זמן לקרוא את הספר מכמיר הלב של טל ניצן 'את כל הילדים בעולם'. כל שורה בו היא שירה. קראתי את הספר בגרון חנוק. נועם, אלי, אלכס, סיוון, וגם העיר, המקום שבו תל אביב מתחברת לגבעתיים, לא הרפו ממני גם כשלא קראתי בו. המילים: "אני לא יכול להציל את כל הילדים בעולם", לקראת סופו, שחררו את הבכי שעמד להתפרץ. טל ניצן מכשפת." 

הסופרת מוריה אבנימלך ('זאוס בוול-סטריט', 'אוצר נעלם').  

" 'את כל הילדים בעולם' לא יכולתי להניח אחרי הפסקה הראשונה, המושלמת ממש … חמישה גיבורים ממלאים את דפי הספר הזה וכל אחד ממלא את הלב הקורא."

טל גולדשטיין, 'מגפון'.

"על אף הכאב שנפער בי במפגש עם הדמויות בספר הזה, מצאתי את עצמי נלפתת אליו, שבה אליו לילה בלילה ומוצאת בו נחמה, וזאת משום שהרגשתי מובֶנֶת על ידו באופן עמוק. ביחסים שלי עם הספר "אֶת כל הילדים בעולם" הרגשתי שהוא מהווה לי אוזן כרויה וקשבת, שהוא יודע לעומק את העמדות שאני מביאה ומצוידת בהן במפגשי עם העולם, שלא רק אני קוראת לתוכו ורואה אותו פרוש לפני אלא שגם הוא קורא אותי."

ליאור גרנות, 'פסיכולוגיה עברית'.

"ציפיתי לאגרוף הזה, אבל לא ציפיתי שאחריו יבוא עוד אחד, ועוד אחד, כמו שאחרי רעידת אדמה באות עוד כמה תגובות משנה. אני מודה שמיד אחרי רכישתו ישבתי שלוש שעות וחצי ונשאבתי לתוכו. ספר מקסים, רהוט ונוגע ללב!"

מירב גולן, 'אימגו'.

"קרה לכם פעם שספר שבר לכם את הלב והחיָה אותו בו זמנית? …  לא פעם זלגו ממני דמעות במהלך הקריאהבפעמים אחרות חייכתי בהנאה או התפעלות ובעיקר, לאורך כל זמן הקריאה לא רציתי שהספר יגמר … הוא אכן נגמר, והדבר הראשון שרציתי לעשות הוא לחזור ולקרוא בו מההתחלה".

שרית פליין, באתר 'כותבת אתכם בשבילכם'.

"אתם תבכו, אתם תצחקו, הספר הזה יהפוך לחלק בלתי נפרד מהנפש שלכם וישמור עליכם ברגעים של חושך או חילופי עונות מוזרים ויזכיר לכם שיש לכם כוח להיות כאן".

המשוררת לאה פילובסקי ('אמנות זה', 'מקשיב גם לי דווקא עכשיו').

"טל ניצן אוספת בחבלי קסם שׂפתה "את כל הילדים בעולם" אל אי אגדתי שהיא מקימה בסבלנות ובאהבת אדם, נותנת להם מקלט בקרבו של עכשיו תל אביבי קשוח ומלמדת אותנו כי כדי לחולל נס ולהשיב אותנו מן הייאוש שמגלם "החוץ" אל מקומנו הטבעי כבני אנוש, עם מערכות יחסים בשלות, נחוץ רק ילד חלוּם אחד … זהו ספר חשוב. ספר שמקיץ נרדמים בתוך מציאות שקיימת לפתחנו, שהופכת חלק מחיינו. יחד עם זאת יש בספר פתחי מילוט ותקווה שלא מאפשרים לקורא להמשיך ולהתבונן על מה שמתרחש סביבנו מתוך ייאוש."

חגית חוף, "הילד השמימי", ביקורת במוסף שבת של 'מקור ראשון'

"קראו את 'אֶת כל הילדים שבעולם' – זה ספר עלינו. בספר הפרוזה הראשון שלה מתארת טל ניצן את המקום הקשה שאנו הולכים וגולשים אליו כחברה, המקום המתרוקן ממשמעות ומתמלא בכוח, אלימות והבלים. ארבעת גיבורי הספר מתנגדים לתהליך ההתרוקנות, מתייצבים כנגדו, ומתקנים בדרכם את שיכול אדם לתקן בעולם, ככל הנראה בדרך היחידה שעדיין עומדת לרשותם, לרשותנו … 'שיריות' שכזו מופיעה במקומות רבים בספר, בהם גם תיאורי נוף עירוני שהם מן היפים והמורכבים שקראתי"

המשורר גיא פרל ('יש נקודה מעל הראש שלך').

 

 

פרק ראשון באתר  YNET

ראיון באתר 'קורא בספרים' בעקבות פרסום הספר